Zobacz To

Poprawne saunownie

Sposób zachowania podczas saunowania wpływa nie tylko na efektywność zabiegu, ale ma także bardzo duży wpływ na innych ludzi korzystających z sauny. Na skorzystanie z sauny powinniśmy wygospodarować minimum 2 godziny.

Typ obiektu, a temat ubioru

W zależności od upodobań możemy skorzystać z łaźni dla osób w strojach kąpielowych lub nago. Zanim wybierzemy się do sauny powinniśmy ustalić jakie wymagania odnośnie stroju obowiązują na danym obiekcie. Najlepiej podczas korzystania z sauny powinniśmy na działanie wysokiej temperatury wystawić możliwie największą powierzchnie ciała. Z tego powodu najbardziej polecane saunowanie odbywać się powinno nago. W profesjonalnych saunariach jest niedozwolone, aby nie stosować się do tej zasady. Klienci którzy ubrali strój kąpielowy mogą zostać napomniani lub w skrajnych przypadkach poproszeni o opuszczenie obiektu. Z innej strony na nieprzyjemności będziemy narażeni także korzystając z sauny nago w obiekcie tekstylnym. W tym wypadku może dojść nawet do ukarania osoby będącej tam bez ubrania.

Higiena osobista – kwestia najistotniejsza

Następną zasadą jest, aby bez wyjątku do sauny wchodzić będąc suchym. Nie znaczy to jednak, że przed wejściem do sauny można lekceważyć kwestię prysznica i dokładnego spłukania całego ciała. Czynność ta jest obowiązkowa nawet w przypadku, kiedy braliśmy prysznic w domu przed przybyciem do strefy saun.

Żeby poprawnie korzystać z sauny musimy zaopatrzyć się w klapki, które pozostawiamy przed wejściem do sauny oraz co najmniej dwa ręczniki – pierwszy służy do wytarcia ciała, natomiast drugi do podkładania w saunie suchej i w strefie relaksu. Ręcznik do sauny powinien być na tyle duży, że odseparuje nasze ciało od siedziska łącznie ze stopami.

Zachowanie oraz inne reguły

Korzystając ze saunarium do minimum ograniczmy rozmowy czy inne hałasy. Całkowicie niedozwolone jest korzystanie z telefonu lub robienie zdjęć czy nagrywanie filmów.

Najlepsze rezultaty uzyskamy korzystając z saunarium przynajmniej raz w tygodniu. W trakcie każdego pobytu powinniśmy odbyć dwa – trzy cykle na które składają się pobyt w saunie, chłodzenie oraz relaks. Zasadą jest, by podczas korzystania z beczki z zimną wodą, każdorazowo przed wejściem opłukać ciało z potu pod prysznicem. Wypoczynek powinien trwać tak samo długo, ile przebywaliśmy w pomieszczeniu sauny.

W saunie suchej wybieramy sobie miejsce, gdzie wytrzymamy przez kwadrans. Dlatego też początkującym nie zaleca się siadania na górnych ławkach czy też bardzo blisko pieca. Do środka sauny parowej wchodzimy bez ręcznika. Bezpośrednio po wejściu polewamy wodą miejsce na którym planujemy usiąść. Tą samą czynność powtarzamy przed wyjściem.

Dla naszego samopoczucia postarajmy się przedłużyć okres ostatniego odpoczynku. Po saunowaniu myjemy ciało bez użycia mydła lub innych detergentów. Dobrze jest natomiast użyć środka do dezynfekcji stóp.

Przedstawione powyżej zasady poprawnego saunowania pozwolą nam bezstresowo i w dobrym nastroju skorzystać z dobrodziejstwa saun.

Ostatnio dodane

Polecam

Strony

Info

Korzystamy z plików cookies. Wszystkie opcje dotyczące "ciasteczek" możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.